Co je to UX design a UI design?

Jan 19. 2018
design ux ui

Vytvořit pěkný a správný grafický návrh webové či mobilní aplikace vyžaduje znalost UX a UI a jejich správné nasazení v rámci vývoje. Je nutné dodržovat obecné zásady designu a zachovávat prvky související s konkrétním produktem nebo značkou.

 

Když byl veřejnosti představen první počítač, nevěděli s ním pracovat hned všichni. Počítačové příkazy dokázali vytvářet pouze ti, kteří věděli i programovat (pracovat s kódy). Vývojáři tak potřebovali najít způsob, jak prostřednictvím grafiky a jednoduchého rozložení udělat počítač atraktivnějším pro "obyčejných" uživatelů. Jakmile se objevila myšlenka grafického uživatelského rozhraní (GUI - Graphical User Interface) - vytvořily se rozličné okna a složky, přidalo se navigační menu a další prvky, které usnadnily používání počítače i pro ostatní lidi.

 

Co znamená UI? 

Zkratka UI vychází z anglického slovního spojení user interface. Tento pojem tedy zahrnuje jednotlivé screeny, stránky, podstránky, tlačítka a další vizuální prvky, které pomáhají uživateli při komunikaci se zařízením/aplikací.

 

UI designéři se musí soustředit na to, aby navrhli jednoduše navigovatelném a vizuálně přitažlivý software pro všechny typy zařízení (PC, tablet, mobil). Každý element musí být navržen tak, aby bylo pro uživatele snadné identifikovat jeho úlohu a funkci a musí být umístěn tak, aby dával smysl a uživatel věděl, kdy jej použít a kam se tím dostane.

 

ux a ui dizajn

 

"Design vytváří příběhy. Příběhy vytvářejí nezapomenutelné vzpomínky. Skvělé vzpomínky mají jakousi vrozenou schopnost měnit způsob, jakým vidíme svět kolem nás." 
- Christian Saylor (Senior UX Designer Specialits at Universal Mind)  

 

Co znamená UX? 

Zkratka UX vychází z anglického slovního spojení user experience. Představuje celkovou zkušenost uživatele s jakoukoli aplikací (mobilní, desktopová,...), která musí být přizpůsobena cílovému publiku. Cílem je dostat návštěvníka/uživatele z bodu A do bodu B v rámci jednoduchého procesu - když nějaký zákazník použije váš produkt, chcete, aby ho použil i znovu a doporučil ho svým přátelům.

 

Jak navrhnout dobrý UX design? Základem je pochopit, proč uživatelé pracují s vaší aplikací a co od ní chtějí - co potřebují udělat. Cílem je zajistit, aby byla customer journey co nejjednodušší a pro daných zákazníků/uživatelů intuitivní.

 

ux dizajn

 

"Pokud chceme, aby se uživatelům líbil náš software, musíme ho nadizajnovať tak, aby se choval jako milá osoba - uctivá, velkorysá a užitečná." - Alan Cooper (Americký softwarový designér a programátor - nazývaný "Father of Visual Basic") 

 

Proč je UX/UI klíčové? 

V dnešní rychle se rozvíjející společnosti se nejúspěšnějšími stávají právě ty webové a mobilní aplikace, které reagují rychle a efektivně. Pokud se vaše podstránka s konkrétním produktem načítá o 15 sekund déle než stránka konkurenta, projeví se to v návštěvnosti vašeho webu i v číslech souvisejících s prodejem. Uživatelé mnohdy (samozřejmě ne vždy) jdou na stránku s tím, že vědí, co chtějí a chtějí to najít co nejrychleji. A proto je na designérech, aby navrhli správný UI/UX design se záměrem navigovat návštěvníka co nejúčinněji k jeho cíli.

 

ux a ui dizajn

 


Výběr z našich designérských prací najdete na: touch4it.dribbble.com.  

Touch4IT redakcia
Touch4IT Editorial office
Štítky
Máte projekt?
Promluvme si

Domluvte si s námi videohovor

Vyplňte formulář nebo nám pošlete e-mail. V případě obavy o Váš nápad Vám zašleme dohodu o mlčenlivosti a ochraně důvěrných informací a Váš nápad bude v bezpečí.