Technologie

Jun 11. 2018

6 trendů ve vývoji mobilních aplikací pro rok 2018

mobile app development

Rok 2018 je již v plném proudu a tak můžeme představit, jaké trendy se v současnosti nejvíce objevují v oblasti vývoje aplikací. Některé z nich jste určitě postřehli i vy jako uživatelé smartphonů, některé vás možná překvapí.

 

1. Zapojení umělé inteligence

Mnoho odborníků z praxe hlásá, že rok 2018 se stane rokem, kdy podniky pochopí význam umělé inteligence a budou se ji snažit postupně implementovat. Většina z nich je totiž přesvědčena o tom, že právě umělá inteligence dokáže být tím spojovacím článkem, který propojí všechna zařízení a nástroje, které v současnosti používáme.

 

Společnost Forbes prozradila, že za rok 2015 bylo na umělou inteligenci minulých financí v hodnotě přibližně 300 - 350 milionů amerických dolarů a do roku 2025 se předpokládá jejich nárůst na hodnotu až 30 miliard dolarů.

 

 

2. Obohacení rozšířenou či virtuální realitu

Obě tyto technologie přinesly před časem revoluci v oblasti her a zábavy a dnes postupně pronikají i do všech ostatních oblastí. Jejich využití již skutečně lze nalézt v odvětvích od stavebnictví až po internetovou komunikaci. Rozšířená realita se postupně stává populární už i na Slovensku - firmy ní obohacují svůj byznys nebo dokonce řeší některé problémy a lidé se s ní lépe poznávají.


 
Čísla ukazují, že v roce 2018 je dosud na trhu přibližně 1.58 milionů mobilních aplikací s AR technologií a do roku 2022 se předpokládá jejich nárůst na přibližně 4.67 milionů. Do roku 2025 se také předpokládá nárůst uživatelů AR a VR her na číslo 260 milionů.

 

 

3. Android Instant Apps si získávají své lidi

Na jaře 2016 se poprvé objevil pojem "Android Instant Apps", který některé zdroje překládají jako "rychlé aplikace pro Android". Jde o aplikace, které můžete najít klasicky v Play Store a stačí kliknout pouze na "Open App". Daná aplikace se vám hned spustí bez instalování jakéhokoliv softwaru.

 

Většina z nás si už určitě jednou stáhla aplikaci pouze pro uskutečnění jediné úlohy. Například, stáhli jste si aplikaci pouze abyste si prohlédli přílohu, kterou jste dostali, dokončili nákup na stránce nebo sledovali balíček, který cestuje na vaši adresu. A přesně v takových případech by bylo možné využít Instant App.    

 

androind instant app bgr
                                                                                                    Zdroj: BGR.com. 

 

4. Možnost platby přes aplikaci

Mobilní platby překročily v roce 2017 hranici 700 miliard amerických dolarů, což za poslední 4 roky znamená nárůst až o neuvěřitelných 500 miliard dolarů.

 

Během konference CES 2018 představila společnost Google svou novou službu pod názvem Google Pay. Ta je kombinací předchozí aplikace Android Pay a Google Wallet, která umožní platit mobilem bezkontaktně, na jeden dotek a později i přes tlačítko v online obchodech. Jde o zjednodušené mobilní platby, které mají uživatelům zjednodušit život opravdu výrazným způsobem.

 

google pay aplikacia
                                                                                                       Zdroj: Pinterest.com.

 

5. Zavádění gest a animací přímo do aplikace

Zejména s uvedením nového iPhone X se ukázalo, jak velký význam mohou mít gesta při používání smartphonu či aplikace. Uživatelské rozhraní (UI - User Interface) řízené gesty může mít za následek:

 

  • Menší „neporiadok“
  • Ešte jednoduchšie používanie
  • Bezproblémovú interakciu

 

Čím více se aplikace spoléhá na ovládání gesty, tím méně tlačítek se zobrazuje na displeji a výsledkem je produkt, který je zaměřen na obsah.

 

iphone animacia
                                                                                                   Zdroj: Pinterest.com. 

 

6. Personalizace se bude stále stupňovat

Personalizace je v současnosti obrovským trendem a poptávka po ní v podnikání se neustále zvyšuje. Výborným příkladem jsou značky Airbnb a Netflix, které sledují vaše preference - výlety, které jste podnikli, filmy, které jste dívali nebo obecně co vyhledáváte - a na základě tohoto přizpůsobují obsah vašemu chování.    

 

netflix personalizacia
                                                                                        Zdroj: Medium.com/Netflix-techblog. 
Touch4IT redakcia

Touch4IT

Editorial office

Štítky: