Jako prototyp šetří čas a klientovy peníze?

Feb 08. 2018
prototype

V dnešní době, kdy je trh přímo až "přesycený" webovými i mobilními aplikacemi, je důležité podrobit aplikaci detailnímu testování a začít ji programovat až ve fázi, kdy máte do detailů promyšlené její fungování a "chování". A právě na to je zde prototyp.

 

Co je to prototyp? 

Základní myšlenkou prototypu je, že se vyvine software, který vypadá a chová se podobně jako reálná mobilní aplikace - je to jakási "maketa" aplikace. Díky interakcí s prototypem se lépe identifikují všechny požadavky, které jsou kladeny na aplikaci, a odhalují se nedostatky, které je nutno upravit / doplnit. Během práce s prototypem se nám mnohdy stává, že klient si uvědomí, co všechno by chtěl přidat/odebrat z aplikace a nakolik jde jen o prototyp, malá změna si nevyžaduje velké náklady na čas (jak je to v případě, kdy je nutná změna již při naprogramovat aplikací).

 

prototyp aplikace

 

Prototypy pre mobilní zařízení 

Zatímco prototypování pro desktopové produkty (web,...) se pouze doporučuje, vytváření prototypů pro mobilní aplikace je již takříkajíc povinné. Mobilní zařízení běží ve více prostředích (environmentech) jako desktopové a to vytváří mnoho různých uživatelských scénářů a use case-ů.

 

Vytvořený prototyp aplikace můžete dát otestovat cílovým uživatelem a na základě jejich reakce a odezvy vylepšit aplikaci natolik, že její používání bude zážitkem, nikoli trápením. Pokud odhalíte chyby v UX designu ještě během testování prototypu, ušetříte nejen spoustu času, ale i peněz.

 

Ukázka prototypu aplikace Pitchoose, která je aktuální dostupná pro iOS i Android, ale v jiném designovém provedení: 

prototyp pitchoose

 

Výhody prototypování: 

  • Šetří náklady tím, že programátor nemusí přemýšlet nad tím, jak by to mělo vypadat a fungovat, jeho úkolem je "pouze" aplikaci naprogramovat.

  • Na základě prototypu se jednodušší odhadují náklady na celkový vývoj, časový rozvrh a potenciálně požadavky na zdroje.   

  • Pomáhá identifikovat a řešit problémy v čas (nepochopeny funkce, chybějící funkce,...). 

  • Pomáhá eliminovat nejasnosti a přesněji definovat všechny požadavky na software. 

  • Dává klientovi větší pocit zapojení do konečného řešení.

 

Jak to funguje u nás v Touch4IT? 

Pokud nás osloví klient se zájmem o webovou nebo mobilní aplikaci, vždy mu nabízíme možnost prototypování (pokud je to v té situací vhodné řešení) a vysvětlujeme, v čem má toto řešení výhody i nevýhody. I v našem zájmu je řešit celý projekt efektivně a dosáhnout co nejlepší výsledek.

Chcete se o tom dozvědět ještě více? Přemýšlíte nad tím, že v rámci svého podnikání byste měli i mobilní aplikaci? Kontaktujte nás a všechno můžeme probrat osobně při dobré kávě. :)

Touch4IT redakcia
Touch4IT Editorial office
Štítky
Máte projekt?
Promluvme si

Domluvte si s námi videohovor

Vyplňte formulář nebo nám pošlete e-mail. V případě obavy o Váš nápad Vám zašleme dohodu o mlčenlivosti a ochraně důvěrných informací a Váš nápad bude v bezpečí.