Technologie

Jan 22. 2019

Edge computing a 5G: jaký to má význam?

edge computing

Slyšeli jste o "novinkách" jako autonomních vozidlech, automatizovaných výrobních linkách, e-zdraví či inteligentních městech a stále máte pocit, že se "nic" neděje? Technologické problémy jsou vážnými příčinami proč zmíněné novinky "zpožděné".

 

Edge computing je řešením chybějící výpočetní výkon co nejblíže místu potřeby, namísto vzdáleného cloudu. 5G je zase řešením potřeby vysoké přenosové rychlosti, nízké latence a zároveň schopnosti poskytovat připojení velkému množství zařízení, jejichž počet bude v příštích letech prudce růst.

Co je Edge computing?

V současnosti jsou aplikace provozované daleko od místa, kde je aplikace využívána. Datová centra jsou na několika místech na kontinentu a obsluhují požadavky z míst vzdálených i deset tisíce kilometrů, což v praxi znamená reakce ve stovkách až tisících milisekund. A právě toto je nepřijatelné pro aplikace, které jsou citlivé na zpoždění a vyžadují odpovědi ze serveru za řádově jednotky a desítky milisekund.

 

Pro tyto scénáře budou existovat malé datová centra umístěny (pouze tam, kde to bude rentabilní) v tzv. last-mile infrastruktuře, což znamená, že komunikace bude probíhat na jednotky kilometrů, což umožní dosáhnout požadované zpoždění. Například informace o aktuální dopravní situaci vám přijde z bázové stanice mobilního operátora vedle dálnice, namísto datového centra ve Švédsku.

 

Zdroj: Youtube.com.

Co je 5G?

Před lety byly reklamy mobilních operátorů plné 4G (LTE) a rychlost stahování dat přes mobilní internet dosahovala úctyhodné výsledky. Nicméně, doba jde dopředu a požadavky stále rostou. Proto se již několik let pracuje na nových komunikačních standardech, které budou známé jako 5G, nebo také jako pátá generace mobilního připojení. Předpokládá se, že pokud 5G nepřinese dramatické zvýšení maximálních přenosových rychlostí na jedno zařízení oproti 4G (LTE), určitě přinese možnost připojit miliardy nových zařízení a snížit latence (zpoždění) na úroveň Wi-Fi, tedy jednotky milisekund.

 

Lednička, pračka, auto, zubní kartáček, kávovar, sondy v poli, senzory parkovacích míst, lampy pouličního osvětlení a mnoho jiných zařízení budou postupně připojeny k internetu a 4G na to nemá kapacity. Představte si čtyři 30 tun těžké kamiony, které se ženou po dálnici 80km/h s pouze 10 metrovým odstupem pro co nejnižší spotřebu, a to vše bez řidičů. V případě, že nastane kolizní situace a první kamion v řadě začne nouzově brzdit, další vozidla musí o brzdění vědět co nejdříve, aby také začali s brzděním. A každá milisekunda se počítá.

 

Zdroj: Youtube.com.

Jak je edge computing daleko?

Ericsson koncem roku 2018 spouští v různých koutech světa spolupráci s 80-ti partnery, s nimiž zabezpečuje provoz 22 lokací nabízejících služby edge computing. Více informací naleznete ZDE.

Jak je 5G daleko?

Během roku 2018 a 2019 probíhají v USA a EU přípravy a aukce na práva využívat potřebné frekvence, které se budou používat pro komunikaci v těchto regionech. To předznamenává časné nasazení, protože ceny za taková práva jsou vysoké, společnosti, které je získají budou chce investice zpět. Více informací naleznete na tomto odkaze nebo i na ZDE.

Myslíte si, že je budoucnost daleko? Nebo se už připravujete na zítřek?

Technologické inovace přibývají každý den a mění svět byznysu, jakož i každého obyvatele světa. Můžete čekat na titulky zítřejších novin nebo začít psát titulky budoucích vydání spolu s technologickým a inovačním partnerem jako je Touch4IT. :)

 

edge computing
Zdroj: Hackernoon.com.
Lukáš

Lukáš Láni

Project Manager

Štítky: