Development

Sep 27. 2018

Platba kryptoměna na vašem e-shopu s použitím Drupalu... to opravdu?

cryptocurrency payment using drupal

Mnoho lidí, kteří se zajímají o moderní IT svět používá nebo alespoň vlastní pár virtuálních mincí. Jejich použití je stále poněkud omezené, ale zájem a požadavky lidí prudce stoupají. Kryptoměna jsou poslední roky na vzestupu a prodejci musí následovat tento trend.
 

Měli byste jít do toho?

Přidání nové funkce do vašeho e-shopu - platba kryptoměna, může být něco zajímavého pro vaše zákazníky. Přinejmenším to odliší váš e-shop od těch ostatních. Implementace závisí na použitém systému, ale pokud plánujete vytvořit nový e-shop, moje rada by byl Drupal.
 

Dokáže Drupal pomoci?

Existuje mnoho případů, které Drupal dokže zvládnout a Drupal Commerce dokonce otevírá ještě mnohem více možností. Jednoduše řečeno, jde o rozšíření, které přidává e-shopu mnoho funkcí. Je to volně dostupný eCommerce software, který rozšiřuje management obsahu v Drupalu. Instalace není tak jednoduchá jako přidání jednoduchého modulu, takže ani není součástí tohoto článku. Když používáte Drupal 8, doporučuji použít nejjednodušší způsob instalace z oficiální stránky ZDE.
 

Jak to vypadá v Drupalu?

Tlačítko "Commerce" se zobrazí v hlavním Drupal menu po úspěšné instalaci.

 

drupal menu commerce

 

Otevírá administrační stránku modulu.

 

commerce drupal administration

 

Nejdůležitější sekce nás je "Payment gateways" v "Configuration".

 

drupal commerce configuration

Volba platobní brány

Commerce podporuje i tzv. "On-site" i "off-site" platební brány. Mnoho jejich již existuje a jsou dostupné jako moduly, takže je není nutné programovat od úplného začátku. V době psaní článku je 7 hlavních a 73 dalších modulů pro platební brány již dostupných, ale jen jeden "Commerce Coinpayments" podporuje kryptoměna. Chcete-li použít jiného poskytovatele blockchain plateb jako například BitPay, musíte podle dokumentace Commerce naprogramovat vlastní modul. Je to docela dobře zdokumentované ZDE.
 

Použití platobní brány

Moduly ("plugins") poskytují konfigurační formuláře kde můžete vložit například autentifikační údaje obdržené od poskytovatele blockchain plateb. Během přidávání nové platební brány přes Commerce konfiguraci třeba zvolit "plugin" - to je buď váš vlastní naprogramovaný modul nebo již nějaký dostupný, stažen ze sekce "Available payment gateways" v Commerce dokumentaci. Formulář se změní podle daného pluginu.

 

drupal payment gateway

 

Když uložíte novou platební bránu, budete přesměrováni na list všech dostupných platebních bran.

 

drupal payment gateways

 

Tyto všechny budou dostupné pro zákazníky v procesu objednávky.

 

drupal payment information

 

Další kroky závisí na poskytovatele blockchain plateb. Když byla zvolena cesta "off-site", uživatel bude přesměrován na stránky poskytovatele v posledním kroku objednávky a všechny platební operace proběhnou tam. Po skončení bude uživatel přesměrován zpět. Když byla zvolena cesta "on-site", pravděpodobně bude nutné přidat jeden krok navíc do procesu objednávky, kde uživatel vyplní údaje potřebné k platbě neboť všechny platební operace budou provedeny bez přesměrováni - na vaší stránce.
 

Závěry

Implementace vlastních metod plateb, i těch s kryptoměna, jsou docela dobře zdokumentovány a také dnes již existuje řada poskytovatelů blockchain plateb. S mým týmem jsme byli schopni přidat tuto funkci bez komplikací na klientovu stránku a učinit ji tak trochu speciální pro zákazníky, kteří zde mohou použít své kryptoměna.

david

Dávid

Android Developer

Štítky: