Technologie

May 16. 2019

Proč má umělá inteligence stále větší a větší význam?

artificial intelligence

Pojem "umělá inteligence" je dnes už velmi diskutovaným a trendy tématem v oblasti technologií, o kterou již bezpochyby zavadil každý, minimálně alespoň jedním uchem. Co je to umělá inteligence, jak funguje a kam směřuje?

Co je to umělá inteligence?

Když si rozdělíme tento pojem umělá inteligence (z angl. "AI - Artificial Intelligence") na části, tak slovo "umělá" odkazuje na něco, co je vytvořené člověkem a ne přirozeně a slovo "inteligence" znamená schopnost porozumět a myslet. Mnohdy se mylně uvádí, že umělá inteligence je jakýmsi systémem. není to však pravda, protože ona není systém, ona se implementuje do systému.

 

Dnes již existuje mnoho zdrojů, které definují tuto technologii. Některé ji označují za "schopnost digitálního počítače nebo počítače řízeného robotem provádět úkoly, které jsou obvykle spojeny s inteligentními bytostmi". Jiné zdroje ji velmi jednoduše definují jako "schopnost stroje napodobovat inteligentní lidské chování".

 

Společnost SAS vysvětluje, že "umělá inteligence umožňuje, aby se stroje učili ze zkušeností, aby se přizpůsobovaly novým vstupem a vykonávali lidské úlohy".

co je to umela inteligence

Umělá inteligence v každodenním životě

Svět technologií se posouvá dopředu každým dnem a mnoho lidí před 90ti let by jen těžko věřilo tomu, jaké vymoženosti už dnes nabízejí naše smartphony a jako virtuální asistenti reagují na naše otázky. Dnes je už pro nás normální, že množství věcí je poháněných umělou inteligencí, která se tak stává nedílnou součástí našich životů.

 

Například, věděli jste, že Google využívá AI na to, aby byly všechny vaše přijaté e-maily autentické a zařadili se do správné kategorie (Primary, Social, Spam,...)? Věděli jste, že LinkedIn využívá také umělou inteligenci a to na to, aby co nejefektivněji a nejrelevantnější zařadil uchazeče ke správnému typu pracovní nabídky?

Umělá inteligence při online nakupování

Chatboty slouží na konverzaci se zákazníky, kteří mají nějaké dotazy nebo jen jednoduše potřebují poradit. Chatbot se pokouší napodobovat lidskou řeč - chová se jako člověk - vede se zákazníkem konverzaci, dokáže naplánovat schůzku, přijmout objednávku nebo odpovědět na nenáročné fakturační otázky.

 

checkbot

 

Možná jste už i zaregistrovali, že my jsme nedávno vyvinuli chatbota pod jménem "Checkbot", který pomáhá odhalovat hoaxy a falešné zprávy na internetu. Nejedná se sice o pomocníka při online nakupování, ale zato brání šíření dezinformací.

 

Amazon a další online prodejci používají AI na shromažďování informací o vašich preferencích a nákupních zvyklostech. Na základě nich vám pak navrhnou ty produkty, které vám nejvíce vyhovují a jsou přizpůsobeny vašim zvykem. Příklad: Když vyhledáváte v e-shopu sluchátka, stránka vám zobrazí ty související produkty, které si jiní lidé koupili při vyhledávání téhož produktu.

Umělá inteligence v oblasti zdraví

Dnes již existuje množství společností zkoumajících způsoby, kterými umělá inteligence může pomoci zlepšit systém zdravotní péče.

 

Například technologie Atomwise využívá umělou inteligenci k objevování léků. Díky schopnosti analyzovat miliardy sloučenin a identifikovat oblasti na objevení léku dokáže urychlovat a zefektivňovat práci chemiků.

 

Druhým skvělým příkladem je aplikace Pager, která využívá umělou inteligenci na pomoc pacientům s různými bolestmi a onemocněními. Společnost, která ji vytvořila, rozvíjí strojové učení na to, aby dokázala analyzovat klinické údaje a zjistila tak případné mezery v léčbě pacienta.

 

umela inteligence zdravi

Umělá inteligence vs. Strojové učení

Umělá inteligence a strojové učení jsou pojmy v oblasti počítačové vědy, které si mnozí zaměňují nebo je rovnou považují za identické a odrážející tentýž význam. V čem se však ukrývají jejich rozdíly?

 

Obecně je možné říci, že strojové učení je jednoduchým způsobem, jak dosáhnout AI. Arthur Lee Samuel - specialista v oblasti počítačových her a umělé inteligence - definoval AI jako "schopnost učit se bez explicitního programování". Umělou inteligenci by bylo možné vytvořit i bez strojového učení, ale vyžadovalo by si to vytvoření milionů řádků kódu s komplexními pravidly. Čili místo "tvrdého" programování softwaru s přesně definovanými pravidly pro konkrétní pokyny, přichází strojové učení, díky kterému se vyškolí daný algoritmus, aby se sám učil. Toto "školení" zahrnuje přivádění velkého množství dat do algoritmu a umožňuje mu tak se snadno přizpůsobovat a zlepšovat.

umela inteligencia

Jak rozlišit jedno od druhého?

1. Cílem AI je zvyšovat šanci na úspěch, ne na preciznost. Cílem strojového učení je zvyšovat přesnost, nezajímá se o úspěch.

2. Umělá inteligence dělá rozhodnutí, učení umožňuje systému se učit nové věci z dat.

3. Záměrem AI je simulovat přirozenou inteligenci s cílem vyřešit komplexní problém. Záměrem strojového učení je učit se data o určité roli s cílem maximalizovat výkon stroje při výkonu tohoto úkolu.

4. AI mluví o inteligenci a moudrosti. Strojové učení mluví o vědomostem.

 

kontakt ikona

 

Chtěli byste se s námi popovídat o možnostech využití umělé inteligence ve vašem byznysu? Oslovte nás na hi@touch4it.com a my vás velmi rádi pozveme k nám na setkání.

 

Líbil se vám tento článek? Pokud ano, sdílejte ho na svých sociálních sítích a diskutujte společně na toto téma:
Touch4IT redakcia

Touch4IT

Editorial office

Štítky: