Technologie

Aug 15. 2018

Co je to blockchain? Jak s touto technologií pracujeme?

blockchain

A je tu... technologie, která přišla poměrně rychle a už si našla uplatnění v mnoha odvětvích. Blockchain totiž nejsou jen kryptoměny, je to technologie přinášející revoluci v dnešním světě internetu.

„Blockchain je jakási "nezničitelná účetní kniha obsahující různé ekonomické transakce", která může být naprogramována tak, že aby zaznamenávala nejen všechny finanční transakce, ale prakticky vše, co má nějakou hodnotu.“

 

– Don & Alex Tapscott (autoři knihy Blockchain Revolution 2016)

 

Co je to blockchain?

Pokud chceme jít od úplného začátku, "block" ve slově "blockchain" znamená jakýsi záznam nových transakcí (umístění kryptoměna, lékařský údaj, záznam z hlasování apod.), který když je dokončen, přidává se do řetězce "chain" a vytváří se tak rozsáhlý řetězec bloků = blockchain.

 

Jak tomu lépe porozumět?

 

Představte si tabulku, která je asi tisíckrát duplikována a nachází se v síti počítačů. Pak si představte, že tato síť je navržena tak, aby danou tabulku pravidelně aktualizovala... a o tomto je blockchain. Je to sdílená a nepřetržitě aktualizovaná databáze informací, která není uložena na jednom místě, což znamená, že uchovávané záznamy jsou snadno ověřitelné a dostupné každému na internetu. Neexistuje žádná centralizovaná "úschovna" těchto informací, kterou by bylo možné napadnout, zničit nebo zneužít její data.

co je to blockchain

Kde je možné využíť tuto technologii?

Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo loni zprávu o tom, že do roku 2025 očekává, že až 10% světového HDP bude uloženo v řetězci bloků (blockchaine). Toto vyjádření hovoří o tom, že už i ti nejvyšší globální ředitelé se připravují na jeho implementaci a narůstající využití v odvětvích. Ukazuje se tak, že vliv této technologie by mohl být ještě větší než samotná internetová revoluce.

 

Blockchain technologie je využitelná téměř v každé oblasti - státní sféra, výroba automobilů, zdravotní péče, pojištění, trh nemovitostí, turismus, reklama a v mnoha dalších.

 

blockchain use case
                                                                                              Autor: Matte Gianpietro Zago.

 

Jak pracujeme s technologií blockchain?

Nejsme těmi, kteří tvrdí, že tato technologie je řešením vše... Známe její výhody i nevýhody a vždy hledáme to, kde ji lze co nejlépe využít.

Aktuálně provádíme audit smart kontraktů, které jsou nezbytnou součástí všech decentralizovaných aplikací a ICO (Initial Coin Offering - počáteční nabídka (cena) za kryptomenu). Jde o tzv. "inteligentní" smlouvy, které jsou konvertovány do počítačového kódu a uloženy a řízené sítí počítačů spravujících blockchain. Smart kontrakty přímo kontrolují přenos určitých digitálních jmen nebo aktiv mezi oběma stranami za dodržování určitých podmínek. Nejen, že definují pravidla a sankce související s dohodou, mohou také automaticky vynucovat vyplývající závazky.

 

smart kontrakty touch4it
                                                                                         Zdroj: Itsblockchain.com.

 

V oblasti blockchainu a kryptomien spolupracujeme i s právní firmou Carpathian Advisory Group, která má dlouholeté zkušenosti v oblasti finančnictví a dokáže klientům poskytnout právní poradenství při jakýchkoliv otázkách dané sféry.

S blockchain technologií pracujeme již delší dobu a a tak dokážeme vyvinout robustní systém, který by dokázal vytvářet záznamy údajů a uložených informací. Pro potřeby klientů a jejich podnikání víme vybudovat výkonné decentralizované aplikace splňující všechny podmínky. Máme vlastní vývojové moduly, které lze snadno přizpůsobit požadavkům klienta a poskytujeme také tokenizace a autentifikační služby.

 

blockchain gif
                                                                                             Zdroj: Nemitalia.io.

 

Pro lepší pochopení témata blockchain si můžete prohlédnout krátké video:

 

Touch4IT redakcia

Touch4IT

Editorial office

Štítky: