Naše práce

Apr 09. 2019

Je to konspirace? Zeptej se chatbota

checkbot chatbot

V dnešním světě přesyceném množstvím informací je obtížné rozlišit mezi pravdou a zaváděním. Různé zdroje podávají různé pohledy na situaci a mnohdy to může být opravdu matoucí. Dnes již existuje chatbot, který vám s tím dokáže pomoci.

Jaké jsou možnosti?

Někdo má velký počet zhlédnutí a mnoho fanoušků i když hraje férovou hru a zveřejňuje pouze ověřené informace, ale jsou tu i tací, kteří se snaží upoutat pozornost nepříliš vhodnou a správnou cestou. Je samozřejmě každého svobodnou volbou, jaký zdroj informací si zvolí, ale existuje několik dobrých rad, kterých je dobré se držet.

 

checkbot chatbot

Jak si vybrat?

Proč byste se tím měli trápit sami, když vám s tím může pomoci technologie? Pro našeho klienta jsme vytvořili konspiračního chatbota nazvaného "Checkbot", kterému můžete poslat zprávu s URL a chatbot vám řekne, zda je něco podezřelé na článku zveřejněném stránkou, kterou vám nedávno doporučil kamarád.

 

Pravděpodobně se ptáte: "Jak to může kousek kódu vědět lépe než já?". Není za tím žádná speciální umělá inteligence, chatbot jen provádí určitý postup a dokáže v tom být rychlejší než běžný člověk.

 

Co je to chatbot a jak jej využít ve svém podnikání?

 

checkbot chatbot

Jaký je postup?

Existuje několik obecně známých konspiračních webů a pár lidí se rozhodlo udělat z tohoto seznamu databázi. Chatbot nejprve zkontroluje tuto databázi a dá vám vědět výsledek. Nemusí to hned znamenat, že každý článek zveřejněný na tomto webu je také konspirační, proto přicházejí na řadu i další kontroly.

 

Důležitá část článku je jeho obsah - chatbot kontroluje použité slova a vypíše ty, které se mu zdají podezřelé. My jsme také analyzovali konspirační články a vytvořili černou listinu slov, které se v nich často nacházejí. Je tu však jedna výjimka - některé důvěryhodné weby píší o konspiraci, podobně jako my v tomto článku, a proto by nebylo fér je označit za konspirační, takže jsme také museli vytvořit i bílou listinu webů, abychom mohli zohlednit i takové případy.

 

Další věc ke kontrole je obrázek použit v "og: image" tagu webu. Pokud byl v minulosti použit na některém z webů z černé listiny, existuje pak šance, že web, na kterém se nachází aktuálně skenovaný článek, bude podobný. Pro tyto účely používáme Google Custom Search Engine.

 

Otázky související s dojmem a pocitem z článku přicházejí až po ukončení automatických skenů, protože i lidský pocit z článku je důležitý. Mohou se v něm totiž vysílat varovné signály jako např. v případě vyjádření nesnášenlivosti k menšinám, šíření strachu, autorovi subjektivní názory a podobně.

 

checkbot chatbot

Jakú technologii jsme použili?

Facebook Messenger poskytuje API pro vytvoření vlastního chatbota. Vytvoříte stránku a přiřadíte tzv. "Webhook" - je to endpoint vaší aplikace, v našem případě Node.js aplikace. Webhook dostává informace o událostech ve Facebook Chatě, díky čemuž můžete číst příchozí zprávy od lidí a odpovídat na ně.

Pořádně si promyslete, zda informaci, kterou jste našli, budete brát vážně. Internet je plný velkého množství různých informací a ne vždy jsou ty, které jsou první ve výsledcích vyhledávání, i ty správné.

Uvažujete nad chatbotom pro své zákazníky?

Pokud byste měli zájem se s námi setkat a prodiskutovat možnosti jak co nejlépe oslovit své zákazníky prostřednictvím inovativních technologií, neváhejte nás kontaktovat na hi@touch4it.com a rádi Vás pozveme na kávu a setkání u nás.

david

Dávid

Android Developer

Štítky: